• Protetyka stomatologiczna – rozwiń/zwiń
 • Protetyka stomatologiczna – dział stomatologii poświęcony odtwarzaniu pierwotnych warunków zgryzowych po utracie zębów naturalnych, lub po ich masywnym uszkodzeniu. Do odtworzenia wykorzystuje się uzupełnienie protetyczne. Mogą one być stałe (nie dające się usunąć z ust), lub ruchome (dające się wyjąć z ust), lub kombinowane (protezy ruchome połączone z uzupełnieniami stałymi za pomocą zasuw, zatrzasków, rygli, lub koron teleskopowych).

  Do uzupełnień protetycznych ruchomych zalicza się m.in. protezy akrylowe, protezy szkieletowe (proteza ruchoma śluzówkowo – ozębnowa), protezy nylonowe, lub acetalowe, a do stałych m.in. korony i mosty (metalowe – lane, licowane porcelaną na podbudowie metalowej oraz pełnoceramiczne )

  Protetyka to jedna z naszych specjalności. W naszej placówce posiadamy własne laboratorium protetyczne co daje możliwość współpracy PACJENT – LEKARZ – TECHNIK przy fotelu. Oferujemy Państwu także szeroką gamę uzupełnień braków zębowych, zarówno pojedynczych jak i całkowitych. Zaczynając od podstawowych, a na nowoczesnych kończąc.
  □ Korona porcelanowa służy do odtworzenia uszkodzonych tkanek zęba, a także do utrzymania lub odtworzenia jego czynności żujących oraz estetycznych. Wskazaniem do wykonania koron zęba jest uszkodzenie i osłabienie próchnicą , ale również kosmetyczna korekta jego barwy i kształtu. Korony porcelanowe wykonuje się na metalu zwykłym lub szlachetnym.

  □ Korona pełnoceramiczna jest uzupełnieniem bardzo podobnym do korony porcelanowej i stosowanym w tych samych przypadkach, ale w przeciwieństwie do nich nie wykazują „efektu szarzenia” spowodowanego obecnością metalu pod warstwą porcelany, a co za tym idzie dużo lepiej imituje prawdziwy ząb.

  □ Wkłady koronowo – korzeniowe to konstrukcje protetyczne stosowane w przypadku dużego zniszczenia własnych tkanek zęba. Cementowane są one na stałe w korzeniu zęba i służą jako filar pod późniejszą odbudowę części koronowej. Wyróżniamy wkłady lane (idywidualne), które są wykonywane ze stopu metali przez technika , oraz szklane , które wykonuje lekarz z włókna szklanego na wizycie.

  □ Wkłady koronowe stosuje się w przypadku rozległego ubytku tkanek zęba, są to wkłady z materiału kompozytowego lub z porcelany ,wykonywane poza jamą ustną pacjenta i dokładnie odwzorowujące powierzchnie żujące zębów trzonowych i przedtrzonowych. Stanowią uzupełnienia samodzielne, zastępują tradycyjne wypełnienia, są szczególnie polecane do zębów bocznych ze względu na dużą wytrzymałość.

  □ Szyny relaksacyjne – Jeśli po analizie warunków zgryzowych pacjent jest kwalifikowany do leczenia protetycznego, to najczęściej wykonujemy dla niego indywidualny aparat korekcyjny zwany szyną relaksacyjną (najpierw miękką, potem twardą). Leczenie polega na zakładaniu szyny na zęby na noc i trwa 6 – 18 miesięcy.

  □ Mosty konwencjonalne – stała proteza częściowa. Jest uzupełnieniem trwale osadzonym w jamie ustnej, odbudowującym brak jednego lub kilku zębów. Do ich osadzenia wykorzystuje się zęby znajdujące się po obu stronach bezzębnej luki (które uprzednio zostają oszlifowane). Wykonywane są z odpowiednich stopów metali które licuje się porcelaną lub kompozytem.

  □ Mosty adhezyjne (Most wzmacniany włóknem szklamnym). W celu uniknięcia konieczności szlifowania często zdrowych tkanek zęba, w przypadku pojedynczych braków zębowych, szczególnie w odcinku przednim, w naszej klinice z powodzeniem stosujemy system mostów adhezyjnych – ENAMEL plus. Pozwala on na osiągnięcie doskonałych efektów estetycznych i komfortu pacjenta, bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich. Istotą metody jest odbudowanie brakującego zęba przy użyciu materiału kompozytowego nowej generacji i przytwierdzeniu go do powierzchni językowych (wewnętrznych) zębów sąsiednich za pomocą wytrzymałego i niezwykle trwałego włókna szklanego.

  □ Korony metalowe licowane porcelaną. Korona składa się z warstwy porcelany napalonej na cienkiej “czapeczce” wykonanej z odpowiedniego stopu metalu. Cześć metalowa korony decyduje o jej wytrzymałości, zaś cześć porcelanowa o efekcie kosmetycznym. Dają bardzo dobre wyniki odnośnie koloru, kształtu i rozmiaru zęba. Może być również traktowany jako wzmocnienie znacznie zniszczonej korony zęba ,jak również sposób na zamknięcie szpar międzyzębowych (diastem).

  □ Proteza akrylowa – osiadająca to uzupełnienie ruchome (może być częściowe lub całkowite), nieelastyczne. Protezy te są wykonywane z żywicy akrylowej , mają kolor różowy, imitujący naturalny kolor dziąseł. W protezach częściowych w masie akrylowej zatapia się niewielkie, biegnące po powierzchni pozostałych zębów, metalowe klamerki, które służą do utrzymania protezy w jamie ustnej.

  □ Proteza szkieletowa metalowa wykonana jest w większości z metalu (metalowy szkielet oraz metalowe klamry na zębach) oraz różowego akrylu, w którym osadzone są sztuczne zęby.

  □ Protezy natychmiastowe. Wykonywana w celu uzupełnienia zębów bezpośrednio po ich ekstrakcji. Utrzymuje swoją funkcjonalność zwykle do 6 miesięcy, ale z podścieleniem po 3 miesiącach może być dłuższa i służyć jako proteza docelowa.
  Możliwość polepszenia lub odtworzenia koloru, kształtu i ustawienia zębów bezpośrednio po ekstrakcji.

  □ Proteza całkowita osiadająca. Wykonana z akrylu, w którym osadzone są zęby. Jest to uzupełnienie ruchome. Ładny efekt estetyczny, odbudowa utraconych zębów oraz warunków zwarciowych. W zależności od predyspozycji osobniczych Pacjenta (do zaniku wyrostka zębodołowego) może wymagać wymiany po 5 do 10 latach. Z tego samego powodu może po pewnym czasie wymagać podścielenia.

Cennik prywatnych usług stomatologicznych w Z.O.Z. ELMADENT
Ceny podane są w PLN

PROTETYKA

Konsultacja protetyczna – badanie,zaplanowie leczenia,wycena – 100,-

Protezy ruchome akrylowe:

 • Proteza całkowita górna lub dolna; – 900,-
 • Proteza całkowita górna lub dolna zęby Ivoclar; – 1000,-
 • Proteza częściowa górna lub dolna ( 1- 4 zębowa) – 500,-
 • Proteza częściowa górna lub dolna (4- 8 zębowa) – 800,-
 • Proteza natychmiastowa (zakładana bezpośrednio po ekstrakcji zębów; – 1200,-

Protezy szkieletowe:

 • Proteza szkieletowa; – 1700,-
 • Szynoproteza; – 1900,-
 • Proteza szkieletowa bezklamrowa na zasuwach – od 2500,-
  ( uzależniona od ilości koron)

Proteza elastyczna (ThermoSens) – 1700,-

Korony:

 • Korona tymczasowa; – 100,-
 • Korona pełnokompozytowa Signum; – 500,-
 • Licówka pełnokompozytowa; – 600,-
 • Korona porcelanowa; – 900,-
 • Korona pełnoceramiczna; – 1500,-

Punkt porcelanowy w moście; – 900,-

Inne prace protetyczne:

 • Szyna relaksacyjna; – 400,-
 • Szyna nagryzowa sztywna; – 500,-
 • Podścielenie protezy całkowitej lub częściowej; – 200,-
 • Wkład koronowo – korzeniowy prosty – 400,-
 • Wkład koronowo – korzeniowy złożony – 500,-
 • Modele Wax up + moc kup – za 1 punkt 150,-
 • Most adhezyjny – od 800,-

Naprawy prac protetycznych:

 • Naprawa-sklejenie protezy; – 150,-
 • Sklejenie protezy z pobraniem wycisku; – 150,-
 • Dostawienie zęba lub klamry do protezy; – 150,-
  plus 50 zł za każdy następny punkt
 • Zdjęcie mostu (przecięcie korony) – 100,-
 • Podścielenie protezy całkowitej lub częściowej – 150 – 200,-