• Profilaktyka / RTG – rozwiń/zwiń
  • Profilaktyka to pierwszy, polegający na zapobieganiu powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby), zabieg w leczeniu próchnicy i paradontozy. Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia, zdrowej błony śluzowej i pięknego, pełnego uśmiechu. Profilaktyka to proste zabiegi dla każdego, im wcześniej wprowadzona tym dająca lepsze efekty – zdrowe zęby i dziąsła, oszczędność czasu i pieniędzy przeznaczonych na leczenie zębów i przyzębia, piękny naturalny i własny uśmiech przez całe życie.

    Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytą nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy. Z drugiej strony, profilaktyka dąży do zwiększania odporności tkanek zęba i przyzębia na atak kwasów i bakterii.

    W Elmadencie zapewniamy pacjentom pełen zakres profesjonalnie przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych a zarazem sprawdzonych metod.

    Nasz zespół lekarzy i higienistek stomatologicznych zapozna Cię i nauczy poprawnie zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej, pomoże dobrać prawidłową szczoteczkę, zweryfikuje Twoją dietę, co jest bardzo ważne w utrzymaniu zdrowego uśmiechu.

    Wykona także różnego rodzaju Zabiegi Profilaktyczne takie jak:

    – Piaskowanie – zabieg kosmetyczny polegający na usunięciu przebarwień, osadu na zębach za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem z dodatkiem drobin czyszczących (wodorowęglan sodu) i innych substancji (w tym pęcherzyków powietrza).

    Z uwagi na fakt, że piaskowanie nie jest zabiegiem leczniczym może być wykonywane nawet przez higienistę dentystycznego (nie tylko przez stomatologa).

    Zabieg polega na systematycznym czyszczeniu wszystkich widocznych powierzchni każdego z zębów. Pacjent musi dość często wypluwać charakterystyczną, dość słoną zawiesinę; można też użyć odsysacza, co w dość dużym stopniu eliminuje ten problem. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, chociaż pacjent może odczuwać pewien dyskomfort związany z długotrwałym otwarciem ust (do ok. 20 minut), słonym smakiem płynu i jego ciśnieniem kierowanym w stronę nie tylko zębów, ale i dziąseł oraz języka.

    W ostatnim czasie stosuje się piaskowanie do leczenia próchnicy. Strumień cząsteczek wraz ze sprężonym powietrzem usuwa chore tkanki zęba pozostawiając zdrowe nienaruszone. Metoda jest bezbolesna i może zastępować tradycyjne borowanie.

    Skaling – usuwanie kamienia nazębnego z powierzchni zębów.

    Metodami usuwana kamienia nazębnego są:

    metoda konwencjonalna – skaler ręczny

    metoda mechaniczna – wiertłami typu frez (trudna, rzadko stosowana)

    metoda ultradźwiękowa – skaler ultradźwiękowy

    metoda dźwiękowa – falami dźwiękowymi z zakresu 6-8 kHz

    metoda laserowa – skaler laserowy

    metoda chemiczna – z użyciem płukanek, służy jedynie do zmiękczenia kamienia (np. 30% roztworu perhydrolu)

    piaskowanie – przy pomocy piaskarki

    Szczoteczka do zębów

    Szczoteczka do zębów – przedmiot, który wraz z pastą do zębów używany jest do utrzymania czystości zębów i jamy ustnej. Służy do rozprowadzania pasty po czyszczonej powierzchni, usuwania resztek pokarmowych i osadu poprzez pocieranie nią o zęby i tkankę miękką, w tym język i dziąsła.

    Oprócz klasycznych szczoteczek do zębów popularne stają się też tzw. elektryczne szczoteczki do zębów, wyposażone w silniczek elektryczny wprawiający główkę szczoteczki (najczęściej okrągłą) w ruch oscylacyjno-obrotowy celem efektywniejszego mycia zębów.

    Historia

    Od wieków ludzie używali różnych metod w celu utrzymywania higieny jamy ustnej. Jest to potwierdzone poprzez liczne wykopaliska archeologiczne, w których znaleziono takie narzędzia jak: gałązki drzew, wykałaczki, nici lniane, pióra ptasie, ości rybie, itd.

    Przyjmuje się, że pierwsza szczoteczka do zębów została wynaleziona w Chinach około roku 1498. W krajach arabskich używano narzędzia o nazwie miswak lub siwak wykonanego z gałązek lub korzeni roślin wykazujących własności bakteriobójcze. Popularne było również pocieranie zębów kredą lub sodą oczyszczoną.

    Najprawdopodobniej pierwszą szczoteczkę do zębów produkowaną masowo stworzył w 1780 roku William Addis z Anglii.

    Pierwszy patent na szczoteczkę do zębów przyznano w roku 1850 H. N. Wadsworth’owi z USA, ale produkcja masowa została rozpoczęta dopiero w 1885. Konstrukcja produkowanej szczoteczki była dość skomplikowana: rączka wykonana była z kości w której wywiercono dużą liczbę otworków, w których z kolei umieszczono sierść niedźwiedzia. (Nie było to jednak najlepsze rozwiązanie, ponieważ sierść zawierała bakterie, nie schła zbyt dobrze, a pojedyncze włosy często wypadały).

    Dlatego też, naturalne włosie zwierzęce zostało zastąpione materiałami syntetycznymi (zazwyczaj nylonem – pierwsza taka szczoteczka została udostępniona do sprzedaży 24 lutego 1938.

    Szczotkowanie zębów

    METODY SZCZOTKOWANIA ZĘBÓW

    W stomatologii wyróżniono następujące typy metod szczotkowania zębów tradycyjną szczoteczką:

    – metoda roll (wymiatająca) – ruchy obrotowo-wymiatające od brzegu dziąsła (z włosiem nachylonym do powierzchni zęba pod kątem 45°) w stronę szczytu korony zęba (brak nachylenia na powierzchni żującej/brzegu siecznym); stosowana tylko przy lekkich stanach zapalnych;

    metody wibracyjne:

    – metoda Stillmana – stosowana przy recesji, ruchy poziome wibrujące, zakończone wymiataniem;

    – metoda Bassa – ruchy poziome zakończone wymiataniem; użycie jedynie szczoteczek wielopęczkowych miękkich;

    – metoda Chartersa – ruchy poziome z włosiem skierowanym do powierzchni żującej zęba, nachylonym do jego powierzchni pod kątem 45° (brak nachylenia na powierzchni żującej); powoduje masaż dziąsła;

    – metoda Fonesa (okrężna) – jedynie dla dzieci i osób upośledzonych, nie będących w stanie nauczyć się i używać pozostałych (bardziej skomplikowanych) metod;

    metoda pionowa (do powierzchni językowych i podniebiennych zębów przednich) i pozioma (do powierzchni żujących zębów bocznych).

    Zaleca się używanie szczoteczek w włosiem co najwyżej średnio-twardym, gdyż używanie twardszych szczoteczek może przyczynić się do krwawień dziąseł czy nawet recesji.

    Elektryczna szczoteczka do zębów

    Pierwsza elektryczna szczoteczka do zębów została wynaleziona w 1939 roku w Szwajcarii, ale w produkcji seryjnej (pod nazwą Broxodent, firma Squibb) pojawiła się dopiero po roku 1960 w USA. W roku 1961 General Electric wprowadził szczoteczkę z bezprzewodową ładowarką. Końcówka szczoteczki wykonywała ruchy posuwisto-zwrotne.

    W 1987 w sprzedaży pojawiła się pierwsza szczoteczka (o nazwie Interplak) z obrotową końcówką. Obecnie istnieje bardzo wiele modeli szczoteczek elektrycznych z różnymi konstrukcjami. Badania wykazują, że szczoteczki elektryczne są bardziej skuteczne w usuwaniu osadów i zapobieganiu krwawieniom dziąseł niż tradycyjne szczoteczki.

    Końcówka szczoteczki elektrycznej wykonuje ruchy obrotowo-zwrotne z częstotliwością kilku-kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę. Najnowsze rozwiązania mechaniczne umożliwiają również ruchy pulsacyjne główki szczoteczki, z częstotliwością do 8800 na minutę

    Ładowanie szczoteczki elektrycznej

    Z uwagi na fakt, że w środku znajduje się silniczek elektryczny woda nie może się dostać do wnętrza szczoteczki – dlatego też obudowa szczoteczki jest hermetycznie zamknięta. Do ładowania nie są używane żadne zewnętrzne kontakty metalowe – przekazywanie energii odbywa się na zasadzie indukcji magnetycznej, podobnie jak ma to miejsce w transformatorze.

    Źródło Wikipedia

Cennik prywatnych usług stomatologicznych w Z.O.Z. ELMADENT
Ceny podane są w PLN

PROFILAKTYKA

Badanie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej; – 50,-

RTG przylegające; – 30,-

RTG pantomograficzne; – 70,-

RTG cefalometryczne; – 70,-

Laser biostymulacyjny wspomagający leczenie – 30,-

Szczotkowanie zębów mlecznych preparatem fluorowym:

  • Pierwsza wizyta – 50,-
  • Kolejne wizyty – 30,-

Lakowanie zębów:

  • Jeden ząb – 70,-
  • Lakowanie poszerzone – 90,-

Usunięcie złogów nazębnych ultradźwiękami:

  • Z jednego łuku – 100,-
  • Z dwóch łuków – 160,-

Piaskowanie zębów:

  • Jeden łuk zębowy – 120,-

Zabezpieczenie profilaktyczne zębów przez lakierowanie preparatem fluorowym:

  • Jeden łuk zębowy – 80,-
  • Dwa łuki zębowe – 150,-

Kompleksowa higienizacja jamy ustnej: usunięcie kamienia nazębnego, osadu, piaskowanie oraz lakierowanie; – 400,-

Lapisowanie zębów jedna wizyta; – 30,- 40,-

Wybielanie zębów:

  • Wybielanie zębów – 1 łuk zębowy – lampą Beyond – 600,-
  • Wybielanie zębów – 2 łuki zębowy – 1000,-
  • Wybielanie metodą tradycyjną (szyny do wybielania) – 700,-
  • Wybielanie pojedynczego zęba martwego – 200,-
  • Szynowanie zębów – 1 ząb – 150,-

Znieczulenia:

  • Znieczulenie nasiękowe – 40,-
  • Znieczulenie przewodowe – 50 – 60,-
  • Znieczulenie komputerowe TheWand – 60,-
  • Sedacja podtlenkiem azotu (gaz rozweselający) – 200,-
  • Maseczka do sedacji wielokrotnego użytku – 40,-