• Periodontologia – rozwiń/zwiń
  • Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej. Częstotliwość występowania tych schorzeń kwalifikuje je do grupy chorób społecznych. Badania przeprowadzone w Polsce dowiodły, że 90% dorosłych osób ma chore przyzębie. Etiologia chorób przyzębia jest bardzo złożona. Główną przyczyną chorób dziąseł i tkanek głębiej położonych jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej lub jej brak. W ten sposób powstaje płytka bakteryjna i kamień nazębny, który bardzo szybko niszczy aparat podporowy zębów,  co w konsekwencji kończy się paradontozą i utratą zębów. Nasi specjaliści dysponują całą gamą metod terapeutycznych- od usunięcia kamienia naddziąsłowego i poddziąsłowego, poprzez zabiegi chirurgiczne na przyzębiu, aż po odtworzenie zniszczonych struktur preparatami do sterowanej regeneracji tkanek.

    Parodontoza, inaczej choroba przyzębia dotyczy tkanek otaczających i chroniących ząb. Do tkanek tych zaliczamy kość wyrostka zębodołowego otaczającą korzenie i dziąsło otaczające zęby i pokrywające kość. Choroby przyzębia mogą dotknąć wszystkie grupy wiekowe. Jednak najczęściej są przyczyną utraty zębów po 35 roku życia. Choroby te w większości stanowią zapalenia. Dzieli się je klinicznie na zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia.

    ZAPOBIEGANIE CHOROBOM PRZYZĘBIA I ICH LECZENIE:

    HIGIENA JAMY USTNEJ – szczotkowanie, nitkowanie, płukanki – właściwa higiena jamy ustnej zaczyna się od szczotkowania zębów, co najmniej dwa razy dziennie. Zawarty w pastach fluor pomaga zachować zdrowie zębów i dziąseł. Należy jednak pamiętać, że samo szczotkowanie nie wystarcza. Konieczne jest oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych nicią dentystyczną, gdyż dociera ona do miejsc niedostępnych dla szczoteczki. Ważnym zabiegiem profilaktycznym jest także płukanie jamy ustnej płynami zawierającymi środki przeciwbakteryjne. Ma to szczególnie znaczenie przy stanach zapalnych jamy ustnej lub po zabiegach chirurgicznych. Nasi lekarze ustalą indywidualny program higieny jamy ustnej, dostosowany do Państwa potrzeb.

      USUWANIE KAMIENIA NAZĘBNEGO – Przed rozpoczęciem leczenia, każdy pacjent jest poddawany profesjonalnemu oczyszczaniu zębów z kamienia nazębnego, nad- i poddziąsłowego. Kamień nazębny jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która tworzy się w wyniku nieprawidłowego i niedokładnego szczotkowania zębów. Powstały kamień, szczególnie ten poddziąsłowy, stanowi siedlisko niebezpiecznych bakterii i doprowadza do stanu zapalnego dziąseł i przyzębia w efekcie, którego następuje jego zanik i odsłonięcie korzeni zębów, czyli parodontoza. Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z najistotniejszych czynników hamujących rozwój chorób przyzębia (paradontozy). Kamień jest dużo twardszy niż płytka nazębna, dlatego też nie może być usunięty przy pomocy szczoteczki do zębów czy nici dentystycznej. Kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym. W naszym Centrum zabieg profesjonalnego usuwania kamienia nazębnego wykonujemy przed rozpoczęciem leczenia zachowawczego, protetycznego czy ortodontycznego.

    KIRETAŻ – czyszczenie patologicznej kieszonki przyzębnej z obumarłego nabłonka i tkanki ziarninowej. Efektem tego zabiegu jest spłycenie kieszonki, pokrycie jej zdrowym nabłonkiem oraz ustąpienie stanu zapalnego, co prowadzi do lepszego umocowania zębów.

    SZYNOWANIE ZĘBÓW – w przypadku zwiększonej patologicznej ruchomości zębów można zapobiec ich utracie poprzez szynowanie i ligaturowanie. Oba te zabiegi hamują przechylanie się  zębów i ich wysuwanie z wyrostka oraz zapobiegają powstawaniu urazu zgryzowego.

Cennik prywatnych usług stomatologicznych w Z.O.Z. ELMADENT
Ceny podane są w PLN

PERIODONTOLOGIA

Kieretaż otwarty w obrębie 1 zęba; – 200 – 250,-

Kieretaż zamknięty w obrębie 1 zęba; – 150 – 200,-